0538 274 14 13

0533 136 39 80

0212 660 88 46

AVRUPA GENİTAL ESTETİK BİLİM KOMİTE ÜYESİ

AVRUPA GENİTAL ESTETİK BİLİM KOMİTE ÜYESİ
AVRUPA GENİTAL ESTETİK BİLİM KOMİTE ÜYESİ

Kürtaj Oldum Yine Hamile Kalabilir miyim? 

Uygun ortamlarda yapılan kürtaj sonrasında tekrar hamile kalmak mümkündüri

Kürtaj Dışındaki Yöntemler

Ülkemizde şu anda istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasının tek yolu vakum aspirasyon yöntemiyle kürtajdır. Düşük ilaçları ve iğneleri olumlu sonuçlar vermemektedir.

Sürekli Kürtaj Olmak Zararlı mı?

Doğru ortamlarda yapılan kürtaj kişiye zarar vermemektedir.

Kürtaj Sırasında Kızlık Zarı?

Vajinaya spekulum adlı alet konulduğu için her zaman kızlık zarı korunamaz. Sadece esnek, ilişkiye uygun zar tipleri zarar görmeyeblir.

Kimler Kürtaj Olmalıdır?

Ülkemiz yasalarına göre 10. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde (ultrasonografi ile teyit edilmiş olmalıdır) kürtaj tümüyle yasaldır. Evli olan kadınlarda eş imzalı onay vermelidir. Evli olmayan kadınlar kendi istekleri doğrultusunda işlemi yaptırabilirler. 18 yaşın altında olan kız çocuklarında evli olsun veya olmasın ebeveynin imzalı onayı alınır. Burada dikkate alınması gereken nokta, tıbbi gebelik haftasının hamile kalınan tarihe göre değil son adet tarihinden itibaren geçen süreye kadar olan hafta olmasıdır.

Kürtaj Olduğum Anlaşılır mı?

Kürtajdan 4-6 hafta sonra yapılan jinekolojik bir muayenede kürtaj işleminin yarattığı etkiler iyileşmiş olur. Daha önceden böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlayamaz.

Kürtaj Sonrası Adet Gecikmesi

Kürtaj sonrası ilk adet genellikle 1 ay (4-6 hafta) sonra görülür. Kürtajın yapıldığı gün adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilir ve normalde kaç günde bir adet görülüyor ise o kadar süre sonra ilk adetin olması beklenir.

Kürtaj Sonrası Günlük Hayat

Kürtaj sonrası 1-2 gün istirahat esastır. Günlük hayata geri dönülmesi  zorunlu ise aşırı zorlamamak koşuluyla ertesi gün çalışmaya devam etmek mümkündür.  


 

Okumuş Olduğunuz Yazı Bilgilendirme Amaçlıdır.

Sitemizde bulunan 0533 136 39 80 veya 0212 660 88 46 numaralı hatları arayarak

daha detaylı bilgi alabilirsiniz.